Balansas
Leave a comment

Mamos balansas. Monika Gaile

monika gaile

Monika su vyru Aurimu gyvena Osle jau 10metų. Augina 2berniukus. Monika verčia tekstus iš anglų, prancūzų ir norvegų kalbų. Štai jos pasakojimas, koks yra jos balansas šeimoje.

Kuo tave žavi Norvegija? Gyvenimas Norvegijoj žavi ramybė. Positive holdning. Man žavi galimybės kurti ir tobulėti,  kuriu čia tikrai apstu. Man patinka demokratiškas vaikų auklėjimas, žmonės ir kultūra.

Kokia yra tavo diena? Keliamės mes anksti. 6 ryte pas mus jau kvepia kava ir ruošiami pusryčiai. Su vyru kalbames, kol ruošiasi į darbą. Vaikai prisijungia kiek veliau. Supakuoju jų priešpiečius ir skubame į mokyklą ir darželį.

Po to dažniausiai važiuoju namo. Rūpinuosi ruoša, maistu. Verčiu tekstus, skaitau knygas ir mokau kalbų. Pasitikus vaikus arba vakarojame namuose arba lakstom po vyresnėlio sporto burelius. Vakare stengiamės prie stalo susėsti kartu visi. Aptariame dienos įvykius ar kitas įdomybes. Kalbamės su vaikais ,kaip su sau lygiais. Išklausome nuomones, veliamės į ilgas diskusijas. Diena mano baigiasi kartu su vaikais. Skaitome pasakas. Bet dažniausiai pirma užmiegu aš…

Koks yra darželis Norvegijoje? Paprastas,ten su vaikais elgiamasi kaip su suaugusiais. Man tai labai patinka. Dažniausiai jau metukų sulaukę vaikai pradeda lankyti darželius. Taip skatina, kad mama greičiau grįžtu į darbo aplinką. Vaikai valgo sausus sumuštinius, geria šaltą pieną arba vandenį . Jokių bandelių, sausainių, šiltos arbatos , nieko kas turi cukraus . Tik vaisiai ,uogos ,duona.  Valgo patys, niekas aplinkui juos nešokinėja, net jei pusė jogurto ant pilvo, o tik 3 šaukštai į skrandį . Auklėtojos malonios, kantrios. Žinote, Norvegijoje vaikai beveik visą dieną praleidžia lauke ir nesvarbu koks oras (išimtis -14 laipsnių) . Vaikai pietų miego miega savo vežimuose, kurie stovi lauke po stogeliu (taip pat iki -14 laipsniu).  Tipiškai norvegiška „hard things are good for you“. Ir toks čia yra visur paplitęs požiūris.

O kokia yra vaiko priežiūra Norvegijoje? Norvegijoje svarbi lygybė ir bendruomeniškumas. Svarbus indėlis į bendrą gerbuvį. Visiems galioja tos pačios taisyklės: kada vaikai keliasi, kada gulasi, ką valgo. Svarbu daug laiko praleisti lauke. Jei išsiskiri kažkuo skaitosi išsišokimas. Visi stengiasi neatsilikti nuo grupės ir paisyti normų .Tas normas nustato sveikatos ministerija arba vaikų teisių apsaugos tarnyba. Kalbant su vaikais niekas nekelia balso ir nesiima kitų grubių priemonių. Jei vaikas negeros nuotaikos ir ožiuojasi, niekas nekreipia dėmesio. Norvegai mano, kad darželis ir kitos institucijos atsakingos už vaikų gerovę ir auklėjimą. Todėl parvežę vaikus namo, suguldo į lovas ir atsipučia patys. Tiesiog pasakoma labanakt ir uždaromos durys. Vaikai neturi teisės išeiti iš savo kambario, nes tai tėvų laikas. Ligos atveju čia metodai kiek kitokie nei Lietuvoje. Daktaras pataria išrengti vaiką, paguldyti vėsioje patalpoje ar nuprausti po šaltu dušu. Vaikai kasdien keičia rūbus. Jei ateini apsirengęs ta pačia apranga dvi dienas iš eilės, gali kilti susirūpinimas. Norvegijoje taip pat labai gyva yra talkų tradicija. Klasės ar darželio tėvų grupės tvarko aplinką, po to valgo vaflius ir geria kavą be cukraus.

Kaip suprantu, jus elgiatės kiek kitaip? Taip, mes su vaikais vakarojame ir neuždarome jų vienų. Sukrentame po vakarienės i lova ir skaitom knygas ar pasakas ,dainuojam dainas ar lopšines. Vaikams sumigus skiriam laiko vienas kitam.

Ar lieka laiko pabūti dviese? Taip, kai vaikai miega. Aš per dieną labai pasiilgstu vyro, man patinka su juo praleistas bet koks laikas. Jis man teikia labai daug stiprybės ir suteikia  visko balansą.  Po skyrybų mes vėl sumainėme žiedus ir stengiamės nebekartoti klaidų. Išmokome vienas kitą išgirsti ir nebeužkrauti savo laimės ant kito pečių.

Kaip leidžiate laisvalaikį? Kartu su vaikais. Mes beveik visada su jais. Mūsų pramogos paprastos: kinas, boulingas, parkas, žaidimų kambarys ar tiesiog pasivaikščiojimas artimose apylinkėse už miesto ribų. Mėgstame svečiuotis. Tada kepu pyragus ar kitus skanumynus.

Ar yra kas padeda prižiūrėti vaikus? Juos prižiūrime mudu. Auklės neturime, nes niekuo nepasitikiu ir nenoriu niekam kitam palikti jų. Vasara vaikai išvyksta į Lietuvą pas mano mamą prie jūros. Ten jiems tikrai labai gera. O mudu su vyrų tada planuojame ką nors sau.

Namų ruošą dalinatės per pusę?  Taip, Norvegijoje labai įprasta namuose suktis abiem partneriams. Vyrai čia labai dažnai gamina. Bet mūsų šeimoje namų ruoša yra mano reikalas. Palaikau namuose tvarką , kad jie būtų mieli, šilti ir jaukūs. Kad būtų malonu grįžti po darbų ir kartu vakaroti. Savaitgaliais žinoma vyras visada padeda, bet čia smulkmena.

Ar jūs turite savo šeimos ritualų? Taip. Savaitgalio pusryčiai. Šeštadieniais pusryčiams aš gaminu vaflius, o sekmadieniais vyras pusryčiams gamina ryžių košę. Turime tradiciją vaikais dalintis. Tėtis su vienu vaiku, mama su kitu. Kokybiškas laiko praleidimas pagal vaiko poreikius ir nuotaiką. Nesvarbu ką veikiame, svarbu kartu. Mėgstame kino premjeras , o po to pietaujame mieste.

Koks yra tavo asmeninis laikas? Knygos, knygos ir dar kartą knygos. Labai mėgstu literatūrą. Kažkada dar ir rašiau, bet tai išmainiau į sportą. Sporto salėje išsikraunu ir pasikraunu. Šeima mane išmokė nešvaistyti laiko. Susidėlioju prioritetus tad laiko sau visada atsiranda.

Ar turi patarimą naujai šeimai ar mamai?  Kad mama nepamirštu, jog turi vyrą. Dažnai mes sulendame į vaikelius ir daugiau dienoje nieko kito nėra. Rašykite dienoraštį. Vaikai labai greitai auga ir nustebsite, kaip viskas greitai pasimiršta.

2

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *